تبلیغات
> ....................................*************************************خوش آمدید دوستان********************************************.............................. ** ئاڵای نیشتمان ** - چگوارا
                                    
  


چگوارا


ارنستو چگوارا در 14 ژوئن سال 1928 در شهر روزاریوی آرژانتین متولد شد . پدررش یك مهندس ایرلندی و مادرش اسپانیایی و اص
یل بود . در سال 1953 از دانشكده پزشكی فارغالتحصیل شد و تا سال 1956 در جزام خانه ای واقع در گواتمالا مشغول خدمت افتخار شد . چندی  بعد در مكزیك با فیدل كاسترو و دیگر انقلابیون كوبایی آشنا شد .


فیدل برای پیروزی به دو تن از یارانش امید بسته بود یكی ارنستو چگوارا و دیگری دختر 29 ساله به نام سلیا سانشه .

ارنستو و همرزمانش پس از 4 سال مبارزه در سال 1959 موفق شدند حكومت دیكتاتوری باتیستا را در كوبا سرنگون كنند و به قدرت برسند .

پس از به قدرت رسیدن چریك ها در كوبا پست های دولتی متعددی همچون ریاست بانك مركزی و وزارت صنایع به او واگزار شد . ارنستو علیرغم تمام مسئولیت هایی كه داشت همواره در كنار مردم و كشاورزان وكارگران در مزارع نیشكر و كارخانه ها به كار داوطلبانه مشغول بود . سرانجام پس از 9 سال خدمت صادقانه به انقلاب و ملت كوبا دكتر ارنستو چگوارا در مارس65 19استعفای خود را از تمامی پست های دولتی و نظامی اعلام و كوبا را به قصد ادامه مبارزه با امپریالیزم و كمك به نهضت های آزادی بخش در آمریكای جنوبی ترك كرد . وی در بخشی از نامه خداحافظی اش خطاب به فیدل كاسترو می نویسد "دیگر ملل جهان یاری نچندان مهم مرا طلب می كنند برای من زمان عزیمت فرا رسیده " . ارنستو پس از خارج شدن از كوبا ابتدا به كنگو رفت و در كنار پاتریس لومومبا برای رهایی كنگو از اشغال استعمار مبارزه كرد و سپس به بولیوی رفت و به مبارزین بولیوی پیوست .

از نوامبر 1966 تا اكتبر 1967 چگوارا سرپرستی یك گروه از چریك های انقلابی بولیویایی را بر عهده گرفت .تا اینكه در 8 اكتبر 1967 این قهرمان افسانه ای خستگی ناپذیر در هیروراوی توسط ارتش دست نشاند بولیوی زخمی و در وز بعد در شهر "لاهیگورا" توسط عوامل
CIA كشته شد .

دكتر ارنستو چگوارا در آخرین لحظات اعدامش خطالب به افسرانی كه به سوی او نشانه گرفته بودند ؛ شلیك كنید شما فقط یك چگوارا را دارید می كشید .
طبقه بندی: سایر مطالب،

تاریخ : شنبه 27 آبان 1391 | 01:27 ب.ظ | نویسنده : فرزاد نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.